News -

Księga znaków zakazanych

Sieć na rzecz walki z rasizmem i nietolerancją na stadionach piłkarskich (FARE) opublikowała nowy przewodnik po symbolach, które nie powinny pojawiać się na meczach.


Przewodnik ma pomóc kibicom piłkarskim i organizatorom spotkań w identyfikacji flag, symboli i napisów o wymowie rasistowskiej, neonazistowskiej oraz promujących przemoc, homofobię i niechęć wobec niepełnosprawnych czy imigrantów. FARE zaznacza, że katalog ma raczej charakter sugestii – sieć nie ma bowiem możliwości zakazywania czegokolwiek kibicom, a od egzekwowania przepisów na stadionach są organizatorzy i władze piłkarskie.

Autorzy publikacji podkreślają, że skrajnie prawicowe grupy ekstremistów wciąż są aktywne na stadionach i często organizują na nich spektakle nienawiści, wywieszając swastyki, krzyże celtyckie czy wizerunku Adolfa Hitlera. Wśród polskich symboli, które nie powinny się pojawiać na meczach, FARE wskazuje m.in. falangę, mieczyk Chrobrego, symbole ONR i NOP oraz „zakaz pedałowania”.

FARE podkreśla, że katalog nie obejmuje wszystkich kontrowersyjnych symboli. Znalazły się w nim flagi używane przez ruchy skrajnie prawicowe, nie ma natomiast żadnych symboli stalinizmu czy skrajnych ruchów lewicowych.

Publikacja dostępna jest na stronie:
http://www.farenet.org/wp-content/uploads/2014/07/Monitoring-Discriminatory-signs-and-symbols-in-European-football.pdf

stopka strony