News -

Młodzi odkrywcy poszukiwani w konkursie E(x)plory

Młodzi pasjonaci nauki mogą zgłaszać swoje pomysły na projekty badawcze w kolejnej edycji konkursu E(x)plory. Na najlepszych czeka stypendium warte 10 tys. zł i możliwość reprezentowania Polski w międzynarodowych konkursach naukowych.


Konkurs organizowany jest przez Fundację Zaawansowanych Technologii w ramach programu E(x)plory. Swoje pomysły ze wszystkich dziedzin naukowych mogą zgłaszać pasjonaci nauki między 13 a 20 rokiem życia, pojedynczo lub w dwu- i trzyosobowych zespołach

"Jeśli obserwujesz to, co się wokół Ciebie dzieje, jesteś ciekawy świata, często pytasz „jak?” „dlaczego?” i „po co?”, zastanawiasz się jak działa sztuczna inteligencja, szukasz rozwiązań związanych z zanieczyszczeniem środowiska, badasz otaczającą Cię przyrodę albo masz pomysł na niezwykły projekt społeczny, to znaczy, że Konkurs Naukowy E(x)plory jest właśnie dla Ciebie!" - zachęcają organizatorzy konkursu.

Zgłoszenia są przyjmowane do 25 stycznia 2016 r. poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie www.explory.pl/rekrutacja.

W regionalnym etapie konkursu podczas Festiwali Naukowych E(x)plory w pięciu miastach weźmie udział 150 projektów wybranych przez ekspertów. Młodzi badacze zaprezentują swoje pomysły przed naukowcami oraz przedstawicielami innowacyjnych firm. Będzie to także okazja do udziału w ciekawych warsztatach i niezwykłych pokazach naukowych oraz poznania rówieśników, którzy, tak jak oni, pasjonują się nauką. Regionalny etap odbędzie się w marcu i kwietniu 2016 roku.

Około 30 najlepszych projektów wybranych przez jury będzie można zobaczyć w finale konkursu podczas Gdynia E(x)plory Week, który odbędzie się między 21 a 24 września 2016 r. Laureaci zdobędą stypendia naukowe. Zdobywca pierwszego miejsca otrzyma 10 tys. zł, drugiego - 7 tys. zł, a trzeciego 5 tys. zł. Poza tym laureaci będą reprezentowali Polskę w najbardziej prestiżowych zagranicznych konkursach naukowych dla młodzieży: Intel ISEF w USA, Expo-Sciences International w Brazylii, INESPO w Holandii oraz Infomatrix w Rumunii.

Doceniając pracę nauczycieli i mentorów przygotowujących uczniów do E(x)plory organizatorzy zdecydowali się także nagrodzić laptopami szkołę oraz opiekuna naukowego największej liczby projektów zakwalifikowanych do regionalnego etapu.

Więcej informacji na temat Konkursu Naukowego E(x)plory można znaleźć na stronie konkursu oraz w filmie na Youtube.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce.

stopka strony