News -

Młodzież na Pomorzu prześwietlona

Ponad połowa młodych ludzi na Pomorzu angażuje się w działania społeczne – tak wynika z badań opisanych w raporcie Stowarzyszenia Morena.


Badanie dotyczące sytuacji i potrzeb młodzieży zamieszkującej województwo pomorskie zrealizowano w okresie od kwietnia do lipca 2014 r. Wzięły w nim udział 1124 osoby reprezentujące pomorskie gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. 

Jak wynika z ankiet, w wolnym czasie młodzież woli spotykać się ze znajomymi niż siedzieć przed komputerem (45 proc. wobec 19 proc.), stara się też angażować w działania społeczne niż zachowywać bierność (52 proc. wobec 48 proc.). Pytani o powody aktywności młodzi ludzie odpowiadali, że „lubią robić coś dla innych” (42 proc.), „sprawia im to satysfakcję” (32 proc.)  lub że jest to „dobra inwestycja w siebie” (15 proc.).

Osoby bierne społecznie tłumaczyły się brakiem ochoty (28 proc.), brakiem czasu (28 proc.) lub brakiem informacji (24 proc.).

Wśród potrzeb młodzi ludzie uczestniczący w badaniu wskazali uruchomienie centrów (klubów) młodzieżowych (32 proc.) i otwartych obiektów sportowych (19 proc.) oraz budowę ścieżek rowerowych (10 proc.).

Badanie zorganizowało Stowarzyszenie Morena, raport opracował Jarosław Sikorski. Pełna wersja dokumentu w załączeniu.
    

stopka strony