News -

Nagroda Sacharowa dla Ukrainy

Parlament Europejski uhonorował Naród Ukraiński Nagrodą im. Sacharowa. Na ceremonii w Strasburgu Ukraińców reprezentowali Prezydent Wołodymyr Zełenski oraz przedstawiciele organizacji społeczeństwa obywatelskiego.


Wręczając nagrodę, Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola mówiła o odwadze i poświęceniu Ukraińców: „Przesłanie Europy jest jasne: stoimy po stronie Ukrainy. Nie odwrócimy wzroku. Ukraińcy walczą na wojnie nie tylko o niepodległość, ale także o wartości. Wartości, które leżą u podstaw naszego życia w Unii Europejskiej i które od dawna mamy komfort uważać za dane raz na zawsze”.

Przemawiając za pośrednictwem łącza wideo, Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poprosił o minutę ciszy dla wszystkich ukraińskich mężczyzn, kobiet, dzieci, wojskowych i cywilów, którzy zginęli w czasie wojny. Następnie powiedział: „Musimy działać teraz, nie czekając na zakończenie wojny, aby postawić przed sądem wszystkich, którzy ją rozpętali i zapobiec powtórzeniu się agresji. Będzie to najskuteczniejsza ochrona wolności, praw człowieka, praworządności i innych wspólnych wartości, których wyrazem jest w szczególności ta nagroda przyznana przez Parlament Europejski”.

Nagroda im. Sacharowa została ustanowiona w 1988 r., aby uhonorować osoby i organizacje broniące praw człowieka i podstawowych wolności. Nazwano ją na cześć radzieckiego fizyka i dysydenta politycznego Andrieja Sacharowa; składa się z dyplomu oraz nagrody w wysokości 50 000 euro.

W 2021 r., otrzymał ją lider rosyjskiej opozycji Aleksiej Nawalny.

Więcej informacji

#Ukraina    #ParlamentEuropejski    #UniaEuropejska    #NagrodaSacharowa

stopka strony