News -

O historii inaczej

19 kwietnia obchodzimy 75. rocznicę powstania w getcie warszawskim. Fundacja Forum Dialogu zaprasza szkoły do korzystania z materiałów edukacyjnych i scenariuszy, które mogą zostać wykorzystane podczas lekcji historii, etyki czy wiedzy o społeczeństwie.


Historię powstania w getcie warszawskim, a także Archiwum Ringelbluma, opowiada film Kto napisze naszą historię w reżyserii Roberty Grossman. Na ekranie przeplatają się fabularyzowane sceny, wywiady z ekspertami i unikatowe archiwalia. Scenarzyści oddali głos twórcom Archiwum Ringlebluma, których teksty tworzą strukturę narracyjną dzieła. W sekwencjach aktorskich wystąpili między innymi Piotr Głowacki (Bogowie, Planeta Singli), Jowita Budnik (Plac Zbawiciela, Papusza), Karolina Gruszka (Maria Skłodowska-Curie, Sztuka kochania) i Wojciech Zieliński (Wołyń, Kamienie na Szaniec). Narratorami w filmie są nagrodzony Oscarem za film Pianista Adrien Brody oraz trzykrotnie nominowana do tej nagrody Joan Allen.

Fundacja Forum Dialogu przygotowała 5 scenariuszy lekcji osnutych wokół wątków z filmu. Materiały te powstały z myślą o uczniach szkoły ponadpodstawowej i są punktem wyjścia do realizacji zagadnień zawartych w podstawach programowych języka polskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie, etyki, filozofii oraz lekcji wychowawczych.

Dzięki scenariuszom uczniowie i uczennice będą mogli poszerzyć wiedzę o getcie warszawskim i gettach w innych miejscowościach, zastanowić się nad koncepcją tworzenia archiwum, podjąć refleksję nad wielojęzycznością społeczeństwa polskiego w dwudziestoleciu międzywojennym i w czasie wojny, nauczyć się krytycznego spojrzenia na źródła z okresu II wojny światowej, a także rozważyć historię tworzenia Archiwum Ringelbluma i wybuchu powstania w getcie warszawskim w kontekście współczesnych światowych konfliktów. Aby lepiej przygotować lekcję, nauczycielki i nauczyciele mogą zapoznać się ze wstępem dotyczącym historii powstania Archiwum, a także najważniejszymi informacjami o Zagładzie.

Materiały edukacyjne dostępne są na stronie: www.szkoladialogu.org.pl/archiwumringelbluma

Istnieje również możliwość zorganizowania pokazów specjalnych filmu dla grup szkolnych.
Więcej informacji:
Cezary Kruszewski cezary.kruszewski@next-film.pl
Bartłomiej Bilski bartek.bilski@next-film.pl

stopka strony