News -

Oświeć się! - naukowy festiwal w Krakowie

Kraków przejmują we władanie naukowcy. Na Rynku Głównym i w Collegium Medicum UJ przez kilka dni prezentować będą fascynujące eksperymenty.


Główne pokazy i wykłady nawiązywać będą do ogłoszonego przez ONZ Międzynarodowego Roku Światła 2015. Festiwal rozpocznie się 20 maja biegiem przełajowym na krakowskich Błoniach „Światło(o)bieg”. Wezmą w nim udział reprezentanci szkół podstawowych, gimnazjalnych, średnich oraz uczelni wyższych.

Nieopodal, na Rynku Głównym powstanie miasteczko namiotowe naukowców, w którym będzie można obserwować eksperymenty, pokazy oraz doświadczenia związane z naturą oraz wykorzystaniem światła. Na estradzie obok miasteczka będą występować naukowi showmani.

Drugie centrum Festiwalu znajdzie się na terenie Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. Św. Anny 12. Odwiedzający będą mieli m.in. możliwość uczestniczenia w pokazach eksperymentów, a także samodzielnego ich przeprowadzania, dyskutowania i rozwiązywania problemów naukowych z pracownikami naukowymi i studentami.

W przedostatnim dniu Festiwalu, 22 maja obok wieży Ratuszowej będzie można obejrzeć koncert muzyki elektronicznej i widowisko multimedialne „Po drugiej stronie światła”.

Festiwal Nauki, którego hasłem w tym roku będzie: „Oświeć się!”, organizuje Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie wspólnie z krakowskimi uczelniami wyższymi oraz Instytutem Polskiej Akademii Nauk. Organizatorem wspierającym tegoroczną edycję jest Kuratorium Oświaty w Krakowie. Patronem inicjatywy natomiast jest Jan Szczepanik - polski nauczyciel i wynalazca, zwany „polskim da Vinci” i „galicyjskim geniuszem”. Szczepanik jest autorem ponad 50 wynalazków i kilkuset opatentowanych pomysłów technicznych z dziedziny fotografii barwnej, tkactwa czy telewizji.

Szczegółowy program wydarzeń można znaleźć na stronie Festiwalu.

stopka strony