News -

Owoce, warzywa i mleko w każdej szkole

Do końca roku szkolnego 2017/18 Unia Europejska przeznaczy 250 mln euro na realizację programów dostarczania do szkół owoców, warzyw i mleka. Ich celem jest propagowanie zdrowych nawyków żywieniowych wśród dzieci.


Zgodnie z założeniami programu dzieci dostają w szkołach darmowe mleko oraz porcje owoców i warzyw. Unijne dotacje obejmują również produkty przetworzone, m.in. zupy, soki i jogurty, pod warunkiem, że zostaną one zatwierdzone przez krajowe organy ochrony zdrowia.

Zgodnie z zaleceniami UE, przy wyborze produktów kraje członkowskie powinny stawiać na kwestie zdrowotne oraz środowiskowe, a także brać pod uwagę sezonowość i różnorodność, przy czym pierwszeństwo należy nadać produktom pochodzącym z europejskich gospodarstw. UE zachęca także szkoły do zaopatrywania się u lokalnych rolników i korzystania z produktów regionalnych.

Obecnie w programach „Owoce i warzywa w szkole” oraz „Mleko w szkole” uczestniczy odpowiednio 24 i 28 państw członkowskich. W zeszłym roku z programu „Mleko w szkole” skorzystało około 20 mln dzieci, a z programu „Owoce i warzywa w szkole” blisko 11,7 mln.

Więcej informacji

stopka strony