News -

Polak czyli kto? Konkurs dla myślących

Znasz język niemiecki i masz głowę pełną pomysłów? Jeśli tak, to weź udział w konkursie dziennikarskim i wygraj dwumiesięczny staż w polskiej redakcji Deutsche Welle w Bonn.


Znasz język niemiecki i masz głowę pełną pomysłów? Jeśli tak, to weź udział w konkursie dziennikarskim i wygraj dwumiesięczny staż w polskiej redakcji Deutsche Welle w Bonn.

Konkurs to okazja dla młodych ludzi do przedstawienia swojego zdania na temat tożsamości jednostki w obliczu wielokulturowości w Europie. Zadaniem uczestników jest napisanie artykułów na dwa z trzech zaproponowanych tematów. Jeden tekst ma być po polsku, drugi po niemiecku – każdy powinien mieć maksymalnie dwie strony formatu A4.

Tematy do wyboru:
- „Niemiec, czyli kto?” Czy jest nim każdy posiadacz paszportu niemieckiego? Czy musi to być miłośnik porządku, punktualności oraz piwa? A kim - twoim zdaniem - jest Mehmet, który mówi dialektem berlińskim i od 20 lat w stolicy Niemiec sprzedaje popularne kebaby?

- „Polak, czyli kto?” Czy to praktykujący katolik, a może bałaganiarz i zarazem mistrz improwizacji? Ponadto prawdziwy patriota, który w święta narodowe wywiesza biało-czerwoną flagę? Jeżeli pół-Francuz Chopin i pół-Niemiec Kopernik byli Polakami, to jak postrzegasz twojego sąsiada z klatki obok, pół-Ukrainca, który mówi z obcym akcentem?

- „Ojczyzna, czyli gdzie?” Czy to miejsce, gdzie się urodziliśmy i wychowaliśmy? Może jednak nie chodzi wcale o miejsce tylko o sentyment, wspomnienia z dzieciństwa? A jak myślisz, czy można mieć dwie ojczyzny? Albo jedną wspólną ojczyznę narodów w kształcie Europy?

Organizatorzy konkursu – Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej, rozgłośnia Deutsche Welle oraz Instytut Stosunków Kulturalnych z Zagranicą – chcą dzięki niemu pomóc w obaleniu ciągle funkcjonujących stereotypów Polaka i Niemca.

Prace można nadsyłać pocztą elektroniczną na adres deutschsein@gmail.com do 15 marca 2013 r.

Szczegółowy regulamin oraz formularze zgłoszeniowe są dostępne na stronie:
: www.bjdm.eu
stopka strony