Pomysły na Europę

Sporo się ostatnio dzieje w europejskiej polityce młodzieżowej. Komisja Europejska powołała koordynatora ds. młodzieży, a w Europie szerokim echem odbija się „Projekt 25%” - pisze Warzyniec Pater, koordynator sieci Eurodesk Polska. 

 

 


Sporo się ostatnio dzieje w europejskiej polityce młodzieżowej. Komisja Europejska powołała koordynatora ds. młodzieży, a w Europie szerokim echem odbija się „Projekt 25%” organizowany przy okazji konferencji „Future of Europe”.

Powołanie koordynatora ds. młodzieży to realizacja przyjętej niemal trzy lata temu strategii ds. młodzieży na lata 2018-2027. Przejście od słów do czynów trochę więc trwało, ostatecznie na stanowisko powołano Bilianę Sirakovą z Bułgarii, która wspierać będzie swoją rodaczkę Mariyę Gabriel, komisarz ds. Edukacji i Kultury w utrzymywaniu kontaktów między młodymi Europejczykami a unijnymi instytucjami. Ma też pomagać komisyjnym departamentom w nawiązaniu współpracy w sprawach młodzieżowych. W pierwszych tygodniach działalności pani koordynator dała się poznać głównie za sprawą swojej aktywności na Instagramie, co nie zmienia faktu, że potrzeba utworzenia stanowiska koordynatora wydaje się być uzasadniona. 

Zagadnienia  młodzieżowe to domena Dyrekcji ds. młodzieży (także edukacji, kultury i sportu), jednak problematyka młodzieżowa obecna jest również w działaniach i innych dyrekcji. Na przykład ds. Partnerstw Międzynarodowych, której Komisarz Jutta Urpilainen z Finlandii powołała składającą się z przedstawicieli młodzieży z całego świata radę doradczą oraz Specjalnego Doradcę ds. Młodzieży. Teraz wspólnie pracują nad Młodzieżowym Planem Działań. Można rzecz: czym skorupka za młodu… Fińska Komisarz zaczęła karierę polityczną w wieku 27 lat, a konsultacje z młodzieżą są w jej kraju integralnym elementem  procesów podejmowania decyzji w sprawach publicznych.  

Nowej koordynatorce pracy więc raczej nie zabraknie, tym bardziej, że wcześniej czy później  zetknie się z efektami „Projektu 25%”, w ramach którego młodzi Europejczycy składają pomysły dotyczące przyszłości Europy. Inicjatorzy przedsięwzięcia z Europejskiego forum Młodzieży liczą na 15 tys. pomysłów! Grupa ekspertów sformułuje z nich 15 propozycji, które europejskim decydentom przedstawi 150 młodych Europejczyków. Skala przedsięwzięcia jest imponująca, ale sam pomysł, by młodzież „brała sprawy w swoje ręce” nie jest nowy. Od lat Unia rozmawia z młodzieżą w ramach tzw dialogu młodzieżowego (wcześniej usystematyzowanego), czego efektem są n.in. „Cele młodzieżowe”, w sformułowanie których zaangażowanych było 50 tys. młodych Europejczyków. Z kolei ponad 60 tys. osób uczestniczyło w projekcie „New Narrative for Europe”, w ramach którego powstało 12 pomysłów na przyszłość Europy.   

Analizowałem je kiedyś i wyszło mi, że co najmniej połowa z nich była związana z informacją młodzieżową (patrz „Twój Eurodesk”, lato 2018). Idę o zakład, że podobnie będzie i tym razem - że wśród pomysłów „Projektu 25%” pojawią się zarówno postulaty dotyczące zwiększenia dostępu do informacji jak i propozycje, które już (w pewnym zakresie) są realizowane przez Eurodesk. 

A jeśli jestem w błędzie i takie postulaty się nie pojawią? Wtedy nie pozostanie mi nic innego jak odszczekać moje przewidywania w jednym z kolejnych felietonów. 

Wawrzyniec Pater
Koordynator sieci Eurodesk Polska

Tekst ukazał się w kwartalniku „Europa dla Aktywnych” (jesień 2021)

#europadlaaktywnych,    #wawrzyniec,    #wawrzyniecpater,    #mariagabriel,    #bilianasirakova,    #projekt25%,    #futureofeurope,    #juttaurpilainen

stopka strony