News -

Poznaj blaski pracy w cieniu

Zajmujesz się młodzieżą w organizacji pozarządowej? Chcesz ją rozwijać i szukasz inspiracji? Weź udział w projektach job shadowing, finansowanych w ramach programu Erasmus+.


Job shadowing to nic innego, jak krótkoterminowy staż, polegający na podpatrywaniu pracy zagranicznych organizacji. Celem wyjazdu jest rozwój zawodowy uczestnika i zwiększenie efektywności działania jego macierzystego stowarzyszenia, fundacji czy klubu.

Dzięki projektom job shadowing możliwe jest m.in. poznanie specyfiki pracy z młodzieżą w innym kraju, wymienienie się dobrymi praktykami, nawiązanie nowych kontaktów, zdobycie kwalifikacji potrzebnych do organizacji projektów międzynarodowych czy wypracowanie nowych pomysłów na działania.

Co zrobić, by wziąć udział w projekcie? Po pierwsze należy znaleźć organizację partnerską, której profil działania i poziom rozwoju gwarantuje podniesienie umiejętności. Po drugie – trzeba wspólnie z partnerem ułożyć program stażu – tak, by spełnił nasze oczekiwania.

Trzeci etap to złożenie – poprzez swoją organizację – wniosku do Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE), w ramach Akcji 1. Mobilność osób pracujących z młodzieżą w programie Erasmus+. Dofinansowanie obejmuje m.in. koszty podróży, zakwaterowania i wyżywienia. Osoby niepełnosprawne mogą starać się o dodatkowe wsparcie finansowe.

Gdzie szukać partnerów? Pomocne mogą być: wyszukiwarka Otlas, sieć Eurodesk oraz portale społecznościowe, a także własne kontakty. Projekty trwają od kilku do kilkunastu dni, maksymalnie dwa miesiące.

FRSE – Narodowa Agencja Programu Erasmus+ gorąco zachęca do składania tego typu projektów w najbliższym terminie do 1 października br.

Więcej szczegółów na stronie programu Erasmus+. By sprawdzić, jak może wyglądać projekt job shadowing, zajrzyj do działu Inspiracje.

stopka strony