News -

Rozmowa z astronautą? To możliwe!

Polskie szkoły i organizacje młodzieżowe mogą zgłaszać się do projektu ARISS, w ramach którego młodzi ludzie zyskają niepowtarzalną szansę porozmawiania z astronautami przebywającymi na pokładzie stacji ISS.


Placówki zainteresowane udziałem w projekcie powinny wypełnić formularz zgłoszeniowy i opisać w nim program działań edukacyjnych związanych z kosmosem. - Chętnie pomożemy w całej procedurze -  mówi dr Armand Budzianowski, mentor ARISS Europa.

Szkoły i organizacje zakwalifikowane do projektu będą mogły odbyć rozmowę z astronautą lub kosmonautą w okresie pomiędzy lutym a czerwcem 2017 r. Według doświadczeń z ubiegłych lat, w ciągu roku odbywa się od 20 do 25 kontaktów pomiędzy szkołami a stacją kosmiczną ISS.

ARISS przewiduje dwa rodzaje rozmów z astronautami. Może to być kontakt bezpośredni ze stacją ISS albo telemost z udziałem stacji naziemnej sieci ARISS. W tym drugim przypadku kontakt radiowy ze stacją ISS nawiązuje stacja naziemna, z której sygnał przesyłany jest do szkoły łączami telefonicznymi.

Formularze zgłoszeniowe przyjmowane będą do 30 kwietnia 2016 r. pod adresem: school.selection.manager@amsat.it.

Szczegóły na temat projektu można uzyskać pod adresem koordynator.ariss@gmail.com oraz na stronie ARISS.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce.

stopka strony