News -

Sezon na wolontariat

Zastanawiasz się, jak tanio i ciekawie spędzić wakacje? Pomyśl o wolontariacie za granicą. Najlepiej już teraz.


Możliwości wolontariatu w czasie wakacji jest mnóstwo. W większości są to tzw. workcampy, czyli kilkunastodniowe wyjazdy grupowe, w czasie których młodzi uczestnicy – z kilku lub kilkunastu krajów pracują nad konkretnym zadaniem: odnawiają zabytek, sadzą las, pomagają na farmie ekologicznej. Praca nie zawsze jest lekka, kokosów też z tego nie ma (pracuje się często za wikt i opierunek), a warunki bywają mocno spartańskie. A jednak tysiące młodych Europejczyków co roku wybiera taką formę spędzania wakacji.

Dlaczego? Bo wyjazdy są tanie? Też, ale przede wszystkim dlatego, że workcamp to świetna okazja do sprawdzenia się i przeżycia niezapomnianej przygody w międzynarodowym towarzystwie. A przy okazji i nauki – języka, obyczajów, czy tak cenionej przez pracodawców współpracy w grupie. Tak,  wolontariat to niejednokrotnie równorzędna alternatywa dla praktyki czy stażu.

Wyjazd na wakacyjny wolontariat warto zaplanować z wyprzedzeniem – w marcu, kwietniu, gdy organizatorzy prowadzą rekrutację na workcampy i możliwości jest najwięcej. Dwie największe organizacje wysyłąjące wolontariuszy na workcampy to warszawskie Stowarzyszenie Promocji Wolontariatu i Stowarzyszenie Jeden Świat z Poznania. Mnóstwo możliwości znajdziesz też na stronie Eurodesk Polska w wyszukiwarce projektów i programów międzynarodowego wolontariatu, w dziale Eurowolontariat. Wszystkie informacje zostały przez nas dokładnie sprawdzone i zaktualizowane. Projekty i programy można wyszukiwać według kilku kryteriów - tematyki, długości trwania wolontariatu czy wieku wolontariuszy.

Wawrzyniec Pater
Koordynator Eurodesk Polska

stopka strony