News -

Uczestnicy Road Trip w Polsce!

Pod koniec sierpnia dwa czteroosobowe zespoły wyruszyły vanem w trasę po Europie w ramach projektu Road Trip. Podczas 5-tygodniowej podróży odwiedzą aż 30 różnych zakątków Europy – w tym Polskę!


Road Trip Project to unijna inicjatywa Komisji Europejskiej. Spośród setek kandydatów w ramach ogólnoeuropejskiego castingu ogłoszonego w czerwcu 2019 r., wybrano dwa zespoły. W skład każdego z nich wchodzą: operator video, fotograf, prezenter i copywriter, którzy relacjonują niemal każdy krok ich podróży.

Uczestnicy Road Trip Project podzieleni są na dwa czteroosobowe zespoły. Jeden z nich pokonuje trasę od Wysp Alandzkich do Wysp Kanaryjskich, a drugi z Irlandii na Cypr. Podczas 5-tygodniowej podróży odwiedzą aż 30 różnych zakątków Europy. Pod hasłem „What’s up, Europe?" podróżnicy dzielą się swoimi przeżyciami na stronie projektu Road Trip oraz na profilach mediów społecznościowych, dając początek dyskusji obejmującej całą Europę.

Projekt Road Trip w Polsce

W Polsce, 10 września Road Trip Project zatrzyma się w Kudowie Zdroju, gdzie uczestnicy odkryją korytarze labiryntu w Szczelińcu Wielkim. Drugiego dnia odwiedzą zamek Książ, który został odrestaurowany przy wsparciu funduszy unijnych oraz poznają jego historię.

12 września w Opolu dowiedzą się, jak powstają znane na całym świecie wysięgniki do kamer Movie Bird, które używane były na planach takich produkcji, jak La La Land, Star Wars, filmów o Jamesie Bondzie, czy serialu Gra o Tron. Podczas tej wizyty, Magdalena Załęcka, zwyciężczyni konkursu filmowego Young Filmmakers Competition, będącego częścią kampanii #EUandME, zaprezentuje swój krótkometrażowy film „Spisek". Tego samego dnia, Olga, Selina, Panos i Wijnand dowiedzą się również o lokalnym projekcie Hard Beans - kawiarni w której wypalane są ziarna kawy.

13 września poznają dumę śląskiego górnictwa – kopalnię Guido w Zabrzu. Od byłego górnika, który oprowadzi uczestników po kopalni, dowiedzą się więcej o pracy 355 metrów pod ziemią. W 1987 r. kopalnia została oficjalnie wpisana do rejestru zabytków nieruchomych i jest częścią Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego.

Więcej informacji

stopka strony