News -

Usłyszeć głos młodzieży

Jak sprawić, aby głos młodych ludzi był bardziej słyszalny? Odpowiedzi na to pytanie poszukiwali uczestnicy wymiany młodzieżowej pn. „Raising our voice through debate” zorganizowanej w Przyjezierzu (woj. kujawsko-pomorskie).


Projekt zainicjowali członkowie Młodzieżowej Rady Gminy Dąbrowa oraz osoby zrzeszone w Klubie Europejskim w Strzelnie. Celem wymiany było zorganizowanie spotkania czterdziestu aktywnych osób w wieku 13-17 lat z Polski, Rumunii i Hiszpanii.

Podczas wymiany uczestnicy nabywali i rozwijali umiejętności: skutecznej komunikacji, przemawiania, zarządzania czasem i krytycznego myślenia. Zwiększyli też kompetencje międzykulturowe oraz zdobyli wiedzę na temat debaty w formacie Karla Poppera.

Finałem projektu był festyn, w trakcie którego można było posmakować specjałów tradycyjnej kuchni polskiej, hiszpańskiej i rumuńskiej, odwiedzić stoiska szkół, kół gospodyń wiejskich i Eurodesku Dąbrowa oraz obejrzeć rękodzieło, występy artystyczne i pokazy walk rycerskich.

Ważnym punktem programu była pokazowa debata międzynarodowa w stylu Karla Poppera na temat: „Młodzież powinna uczestniczyć w procesach decyzyjnych w swoich miejscowościach”. W debacie wzięło udział sześciu najlepszych mówców, wyłonionych podczas turnieju debat. Na widowni zasiedli burmistrz Strzelna Eweryst Matczak, radni oraz nauczyciele. Debatę oceniali sędziowie: wójt Marcin Barczykowski, opiekun grupy polskiej Violetta Stokfisz, wolontariuszka z Turcji Seher Yumrutepe oraz trenerzy debat: Iulia Badea i Mihnea Badea z Rumunii.

Projekt zakończył się wręczeniem certyfikatów Youthpass przez koordynatorkę Beatę Pererę oraz pełnym wzruszeń wieczorem pożegnalnym. Atmosferę przedsięwzięcia doskonale oddaje film zmieszczony na YouTube.

Inicjatywę w całości sfinansowano ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+. Koordynatorem projektu była Gmina Dąbrowa, partnerami: Gmina Strzelno, Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi w Strzelnie, Zespół Szkół w Dąbrowie, rumuński Klub Debat Nameless Club z Baicoi oraz Polsko-Hiszpańskie Stowarzyszenie Piast w Denii.

Więcej informacji w publikacji na ISSUU

stopka strony