News -

Więcej środków dla młodzieży w nowym budżecie UE

Komisja Europejska przedstawiła w środę projekt unijnego budżetu na lata 2021-2027. Jest szansa na więcej środków na Erasmusa+, Europejski Korpus Solidarności oraz na dopłaty do biletów Interrail Pass.


Budżet na lata 2021-2027 ma wynieść 1 135 mld euro w środkach na zobowiązania (równowartość 1,11 proc. dochodu narodowego brutto 27 państw UE; bez Wielkiej Brytanii) oraz 1 105 mld euro (czyli 1,08 proc. DNB UE27) w środkach na płatności. Kwoty te uwzględniają włączenie do budżetu UE Europejskiego Funduszu Rozwoju. Biorąc pod uwagę inflację, nowy budżet UE będzie porównywalny z obowiązującym budżetem na lata 2014-2020.

W nowym budżecie więcej pieniędzy ma zostać przeznaczonych m.in. na badania naukowe i innowacje, gospodarkę cyfrową, bezpieczeństwo oraz politykę imigracyjną i azylową. 

Skorzysta też europejska młodzież, ale wiele wskazuje na to, że mniej, niż zakładano. W marcu Europarlamentarzyści wnioskowali o to, aby w nowym unijnym budżecie znalazło się co najmniej trzy razy więcej środków na Erasmusa+. Komisja proponuje natomiast dwukrotny wzrost nakładów na największy unijny program skierowany do młodzieży oraz obiecuje dorzucić co nieco do puli Europejskiego Korpusu Solidarności. I tak na Erasmusa+ w nowym budżecie ma zostać przeznaczonych 30 mld euro a na EKS 1,3 mld euro. Dodatkowe 700 mln euro przewidziano na dopłaty do młodzieżowych biletów Interrail Pass. 

Komisja przeanalizowała również obszary, w których można poszukać oszczędności i proponuje, aby o ok. 5% zmniejszyć finansowanie wspólnej polityki rolnej i polityki spójności.

W najbliższych tygodniach Komisja przedstawi szczegółowe propozycje budżetowe dla poszczególnych sektorów. O ostatecznym kształcie nowego unijnego budżetu zdecyduje Rada po konsultacjach z Parlamentem. Unijni przywódcy podkreślają, że aby zapewnić UE prawidłowe funkcjonowanie, porozumienie budżetowe powinno zostać osiągnięte przed wyborami do Parlamentu Europejskiego i szczytem w Sibiu, który został zaplanowany na 9 maja 2019.

Więcej informacji

stopka strony