News -

World Summit Youth Award dla projektu Erasmus+

Aleksandra Zemke – jako pierwsza Polka w historii - otrzymała prestiżową nagrodę World Summit Youth Award za innowacyjną grę edukacyjną SmileUrbo. Dzięki programowi Erasmus+ SmileUrbo będzie dostępne w języku polskim wraz z platformą dla nauczycieli.


Wręczenie WSYA dla najlepszych projektów wykorzystujących internet i nowe technologie do wspierania wyznaczonych przez ONZ Milenijnych Celów Rozwoju odbyło się w Sao Paolo w Brazylii. SmileUrbo, która została nagrodzona w kategorii „Edukacja dla Wszystkich!” (Education for All!), to interaktywna gra, której uczestnicy muszą wspólnie uratować podupadającą wioskę.  Uczą się przy tym technik negocjacji, rozwiązywania konfliktów, odpowiedzialności społecznej i pracy w grupie.

Gra została stworzona przez Asociacion Smilemundo, organizację pozarządową założoną w 2011 r. w Barcelonie przez Aleksandrę Zemke, absolwentkę nauk społecznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu w Amsterdamie. Polka od 6 lat mieszka w Barcelonie, gdzie zajmuje się m.in. tworzeniem innowacyjnych narzędzi edukacyjnych.

Polskim partnerem SmileUrbo jest Fundacja Innowatorium, zajmująca się wspieraniem edukacji i rozwoju oraz promowaniem nowych metod nauczania. Polsko-hiszpański projekt, w ramach którego powstała gra, został dofinansowany w zeszłym roku w ramach programu Erasmus+ Młodzież Partnerstwa Strategiczne.

World Summit Youth Award to najważniejsza na świecie nagroda dla młodych przedsiębiorców społecznych, używających nowych technologii do działania na rzecz rozwoju. Przyznana jest przez International Center for New Media. W konkursie biorą udział projekty ze wszystkich krajów członkowskich ONZ. W tym roku spośród 1900 projektów ze 140 krajów, wybrano w 6 kategoriach 18 zwycięzców.

Chcesz wiedzieć więcej? Obejrzyj film o grze.

stopka strony