News -

Zarobki nauczycieli i dyrektorów - raport Eurydice

Eksperci Eurydice przygotowali raport poświęcony wynagrodzeniom europejskich nauczycieli i dyrektorów szkół. Wynika z niego, że średnie zarobki w szkolnictwie odpowiadają wartości PKB per capita w poszczególnych krajach.


Analitycy Eurydice wzięli pod lupę ustawowe wynagrodzenia nauczycieli w 42 państwach Europy w roku szkolnym 2017/2018 oraz porównali ich rzeczywiste zarobki (uwzględniające dodatki) z PKB per capita oraz uśrednionymi zarobkami absolwentów szkół wyższych w poszczególnych krajach. Dane dotyczą nauczycieli wychowania przedszkolnego, szkół podstawowych i średnich ogólnokształcących oraz ich dyrektorów. 

Z raportu wynika, że w większości krajów płace w szkolnictwie wzrosły. W Bułgarii, Czechach, na Litwie i Słowacji, w Estonii, Holandii i Rumunii przyczyniły się do tego ustawowe podwyżki wprowadzone przez poszczególne rządy. W Danii, Szwecji, na Islandii i Malcie nauczyciele wyższe płace wywalczyli sobie sami, biorąc udział w protestach i negocjując układy zbiorowe. Dyrektorzy szkół zarabiają zwykle nieco więcej niż nauczyciele. Ich wynagrodzenie jest wyższe w większych szkołach. Średnie zarobki nauczycieli i dyrektorów odpowiadają wartościom PKB per capita w poszczególnych krajach lub są od PKB per capita wyższe.

Dla każdego z omawianych krajów dostępne są również szczegółowe fisze, zawierające takie informacje jak wysokość rocznych zarobków brutto, relacja wzrostu wynagrodzenia do stażu pracy i posiadanych kwalifikacji czy dodatki.

Raport, w j. angielskim, dostępny jest online.

stopka strony