News -

EUrotroterzy bez zobowiązań

29 listopada ruszy nabór do kolejnej edycji DiscoverEU, unijnej inicjatywy w ramach której każdy 18-latek z UE może się ubiegać o darmowy bilet kolejowy na podróż po Europie. Rozlosowanych zostanie 12 tysięcy biletów. Pierwsza edycja DiscoverUE wzbudziła olbrzymie zainteresowanie młodzieży i mediów z całej Europy.


Rzecznik Komisji Europejskiej wspominał swego czasu, że w czasie jego kadencji największe zainteresowanie mediów wzbudziła decyzja Komisji o złagodzeniu regulacji dotyczących krzywizny ogórków. A jakie unijne działania dla młodzieży najbardziej ostatnio zainteresowały dziennikarzy?  Dobiegające końca prace nad nową unijną strategią dla młodzieży? Inauguracja Europejskiego Korpusu Solidarności, nowego dużego unijnego programu dla młodzieży? Nic z tych rzeczy. Największym echem odbiła się skromna (pod względem budżetowym) i niezbyt wyrafinowana (jeśli chodzi o zasady) inicjatywa niemieckiego europosła Manfreda Webera DiscoverEU, w ramach której każdy 18-latek z UE mógł ubiegać się o darmowy bilet kolejowy na podróż po Starym Kontynencie.

Pierwsza edycja DiscoverEU miała miejsce w czerwcu. Do rozdysponowania było ponad 15 tysięcy biletów i choć trudno w to teraz uwierzyć, przedstawiciele Komisji byli przekonani, że takiej liczby biletów nie uda się rozdysponować. Udało się. W dużej mierze właśnie dzięki mediom, które wyręczyły organizatorów w działaniach informacyjno-promocyjnych. O inicjatywie pisały największe europejskie dzienniki, w Polsce mówiono o niej w Faktach TVN i dwukrotnie w radiowej Trójce. I choć  przekaz nie wszędzie był pozytywny (najbardziej sceptyczne były media niemieckie, którym nie podobało się rozdawnictwo biletów bez żadnych zobowiązań dla laureatów), efektem rozgłosu była lawina zgłoszeń i… pytań – do Komisji Europejskiej, biur Eurodesku i operatora odpowiedzialnego za zakup i dystrybucję biletów.

Konsultanci Eurodesku odpowiedzieli na blisko 5500 pytań, dystrybutorowi biletów zdarzało się prowadzić jednocześnie ponad 5000 czatów. W ciągu miesiąca strona DiscoverEU zanotowała ponad milion odwiedzin, a w dwa tygodnie zarejestrowało się na niej ponad 100 tys. osób, z których prawie co piąty był Niemcem, a co szesnasty Polakiem. Wyjechać można było na miesiąc, ale okres wyjazdów trwał od lipca do końca września. Najczęściej wybierano Niemcy, Francję, Włochy i Holandię.

Projekt szybko zaczął żyć własnym życiem – na jego facebookowym fanpage’u podróżujący 18-latkowie łączyli się w grupy, umawiali na spotkania, oferowali oprowadzenie po mieście, a nawet zakwaterowanie. Przy okazji okazało się, że pracownicy Komisji to niekoniecznie sztywni krawaciarze patrzący na świat przez pryzmat procedur i regulaminów. Gdy jeden z biletów wylosował niemal całkowicie sparaliżowany Hiszpan, urzędnicy poświęcili prawie dwa miesiące, by zorganizować mu bezpieczną podróż do Amsterdamu. Pracownicy Komisji pomogli też ubogiemu Brytyjczykowi – jeden zapewnił mu w Brukseli wyżywienie, inny przenocował. By porozmawiać z podróżującymi osiemnastolatkami, pracownica działu PR Komisji zaprosiła ich spotkanie na Grand Place w Brukseli. W kilkugodzinnej rozmowie na trotuarze uczestniczyło kilkanaście osób, m.in. Brytyjczyk, który z zażenowaniem przyznał się, że głosował za Brexitem (zdanie oczywiście zmienił).   

Jeszcze w trakcie trwania pierwszej edycji projektu Komisja zapowiadała jego kontynuację. Słowa dotrzymała. Nabór do drugiej edycji DiscoverEU ruszy 29 listopada i potrwa do 11 grudnia. Czasu na rejestrację nie będzie więc dużo, ale za to do ponad 6 miesięcy wydłużony został okres, w którym będzie można wyjechać (15 kwietnia - 31 października 2019 r.). W drugiej edycji rozlosowanych zostanie 12 tysięcy biletów. O tym kto je wygrał wszyscy, którzy zgłosili się do konkursu dowiedzą się 10 stycznia.

Szczegółowe informacje o DiscoverEU znajdują się Europejskim Portalu Młodzieżowym.

Wawrzyniec Pater
Koordynator sieci Eurodesk Polska

stopka strony