News -

Kamera na Marsie do dyspozycji!

Centra nauki, koła astronomiczne, szkoły i organizacje młodzieżowe mogą zaproponować miejsce, które na powierzchni Marsa sfotografuje kamerka internetowa sondy Mars Express. To główna nagroda w konkursie Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).


Kamera Kontroli Wizualnej (Visual Monitoring Camera - VMC) umieszczona na sondzie Mars Express może sfotografować niemal każdy duży twór na powierzchni Marsa. Propozycje uczestników konkursu muszą zawierać cel obserwacji wraz z krótkim uzasadnieniem, a także opis projektu naukowego lub artystycznego, który w pełni wykorzysta takie zdjęcia. Największe szanse na wybór mają propozycje o dużych walorach edukacyjnych.

Spośród propozycji nadesłanych w konkursie Europejska Agencja Kosmiczna wybierze około ośmiu planów obserwacji. Dokładna liczba będzie uzależniona od jakości propozycji.

Sonda Mars Express została wystrzelona z Ziemi 2 czerwca 2003 r., a do Marsa dotarła w grudniu 2003 r. Zdjęcia dotychczas wykonane przez kamerę VMC można znaleźć na specjalnym blogu i w serwisie Flickr.
 
Konkursowe grupy powinny zarejestrować się do 27 marca, zwycięzców poznamy 30 marca 2015 r.

Szczegówe informacje na stronie ESA.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

stopka strony