News -

Stand Up For Ukraine

Ponad 9 mld euro - tyle środków na pomoc osobom uciekającym przed wojną w Ukrainie udało się zgromadzić podczas kampanii “Stand Up For Ukraine”. KE przeznaczy na ten cel 1 mld euro. 


Na zadeklarowaną kwotę 9,1 mld euro składa się:

  • 4,1 mld euro w formie środków finansowych i wsparcia rzeczowego dla osób przesiedlonych wewnętrznie i uchodźców – kwota zadeklarowana przez rządy, przedsiębiorstwa i osoby prywatne na całym świecie.
  • 5 mld euro w formie pożyczek i dotacji z europejskich publicznych instytucji finansowych.

Dodatkowy 1 mld euro - w formie pożyczek - zapowiedział Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.

1,8 mld euro zostanie przeznaczone dla osób przesiedlonych wewnętrznie, natomiast 8,3 mld euro na przyjęcie uchodźców w państwach członkowskich UE, m.in. w Polsce i Mołdawii. 

Większość środków przeznaczonych na wsparcie dla osób przesiedlonych wewnętrznie w Ukrainie będzie przekazywana za pośrednictwem władz ukraińskich, zarówno na szczeblu centralnym, jak i lokalnym. Darowizny od sektora prywatnego i od osób prywatnych będą natomiast w przeważającej części przekazywane za pośrednictwem agencji ONZ.

Kampanię “Stand Up For Ukraine” zainicjowała 26 marca Komisja Europejska we współpracy z rządem Kanady oraz organizacją Global Citizen. Była to odpowiedź na apel prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Więcej informacji

#Ukraina    #StandUp0ForUkraine    #KomisjaEuropejska

stopka strony